Jakie buty na lato?

Lato to pora roku, w której możemy pozwolić sobie na zupełną ekstrawagancję, jeśli chodzi o buty letnie. Możemy bawić się kolorami, odsłaniać różne partie stóp i nie bać się, że po godzinie nasze palce będą albo przemarznięte albo przepocone.

Jeśli chodzi o trendy obuwnicze, sezon 2016 podzielić możemy na nowości i kontynuacje. Wśród nowości wyróżnić można przede wszystkim:

  • płaskie klapki typu mules
  • baleriny na obcasie
  • dodatki do sandałów typu frędzle, klamry

Klapki mules pojawiały się ostatnio w kolekcji Victorii Beckham i Aleksandra Wanga. Już w 2015 roku sama idea klapek zawładnęła światem mody, jednak sezon zeszłoroczny należał do wysokich modeli tego typu obuwia (klapki na grubszym obcasie). Szeroki skórzany przód zasłaniał już wtedy palce i część śródstopia, czasem odsłaniając jedynie małe fragmenty palców (ten ostatni eksperyment sprawdza się, nawiasem mówiąc, wyłącznie na nielicznych, wyjątkowo kształtnych stopach).

Klapki przyjęły się, jednak w liniach projektowanych na sezon 2016 zrezygnowano z obcasa. Na pierwszy rzut oka nowe modele mogą przypominać nieco buty szpitalne, jednak dobrane do odpowiedniego stroju – zaskoczą. Bardzo ładnie prezentują się zwłaszcza do zwiewnych spódnic i koronkowych, bieliźnianych sukienek.

Inną propozycją są baleriny na obcasie, które dzielą świat mody. Zdecydowanie, są one butami dla odważnych, wydają się bowiem tak osobliwe, jak trampki z obcasem, które też nie zostały przez wszystkich zaakceptowane. Zeszłoroczne pokazy tego rodzaju obuwia raczej nie wywołały furory, dopiero na początku 2016 prezentacje balerin mocniej rozbudowanych z przodu, z subtelnym, kwadratowym obcasem, podbiły serca części miłośniczek mody..

W lecie królować będą sandały mocno zdobione i kolorowe. Mile widziane są dopinki typu frędzle, korowe zapięcia, nietypowy obcas. Nawet buty szpilki – które wyparły w tym sezonie zeszłoroczne koturny – nie mogą być zbyt klasyczne. Pojawiają się na nich paski omotane na kostce, fragmenty koronki, motyw wstążeczki, a nawet cienkie łańcuszki luźno opierające się na odsłoniętej od góry stopie.

Jeśli z kolei chodzi o kontynuację, warto nie zapominać o leżących w naszej szafie butach typu:

  • trampki
  • sandały z dużą ilością pasków

Trampki stanowią element codziennego stroju, w lecie, jeśli tylko nie ma 30 stopni Celsjusza, idealnie sprawdzą się zarówno do wąskich, jak i rozkloszowanych spódnic czy sukienek. Sandały z dużą ilością pasków, ale za to bez klamer czy łańcuszków, spokojnie zastąpić mogą nam ozdobne dodatki sezonu 2016, jeśli tylko nie czujemy się do nich zbyt przekonane.